Budowa i historia światłowodu

Budowa i historia światłowodu

Dział poświęcony zagadnieniom związanym głównie z historią przesyłu danych za pomocą modulowanej fali świetlnej, transmisją optyczną samą w sobie oraz budową kabli i sieci światłowodowych. Poniższe opracowania poruszają także takie tematy jak: nowoczesne sieci teletechniczne, łączenie linii transmisyjnych, dyspersja modowa oraz dyspersja chromatyczna.

Sieci światłowodowe to dziś najlepsze medium transportowe. Zapewniają najszybszy i jednocześnie najbardziej wydajny przesył danych, a ich właściwości pozwalają na tworzenie bardzo rozbudowanych systemów na o wiele dłuższych dystansach niż w przypadku okablowania miedzianego. Nieustanny rozwój tej technologii, w tym też struktur FTTH (Fiber To The Home) sprawia, że rozwiązanie to jeszcze długo będzie wieść prym w teletechnice.

Zapraszamy do lektury.

Idea prowadzenia światła w ośrodku szklanym pojawiła się dużo wcześniej niż moglibyśmy przypuszczać. W artykule odpowiadamy m.in. na pytania, jak dziś wykorzystujemy kable optotelekomunikacyjne, a także w jakim kierunku zmierzają prace nad rozwojem sieci światłowodowych.

Z jakimi problemami wiąże się transmisja długodystansowa? Czym jest dyspresja modowa oraz dyspersja chromatyczna? W artykule wyjaśnienie tych kwestii, jak również przedstawienie sposobów łączenia kabli optotelekomunikacyjnych z zachowaniem powtarzalności parametrów.