Praca w gruncie wymaga niekiedy szczególnych umiejętności. Powierzaj ją specjalistom

Dynamiczny rozwój wymaga wielu uzupełnień i rozbudowy infrastruktury. To jednak bywa zadaniem nader problematycznym, jeśli musi być dokonywane na od dawna już zagospodarowanych obszarach, w których mierzyć się trzeba z obecnością wielu obiektów, innych instalacji i intensywnym użytkowaniem ciągów komunikacyjnych. Dlatego właśnie metody bezwykopowe cieszą się takim zainteresowaniem. Trzeba jednak po prostu umieć je stosować.

Kret, podobnie jak prawdziwy, pracuje na ślepo

Zasada działania kreta jest bardzo prosta. Jest to urządzenie udarowe, w którego masywnym korpusie pracuje napędzany pneumatycznie bijak, dzięki czemu głowica z dużą energią napiera na grunt i posuwa się do przodu. Jak łatwo się domyśleć, warunki pracy takich narzędzi są bardzo trudne, co wymaga od producentów najwyższej jakości i przemyślanych rozwiązań konstrukcyjnych.

Odpowiednim wymaganiom sprostać muszą jednak także posługujący się tego typu sprzętem pracownicy. Kret do przecisków jest niesterowalny, toteż każde zadanie, w którym znajduje zastosowanie, wymaga wielkiej uwagi i precyzji działania. Jakkolwiek wpłynąć na kierunek, w którym podąży nasza maszyna możemy jedynie do chwili gdy zniknie w gruncie.

Potem wszystko zależy już od tego, czy została właściwie ustawiona. Na tym etapie bardzo ważne jest wzięcie pod uwagę sposobu, w jaki na zachowanie maszyny wpłynie rodzaj gruntu, w którym wykonywany jest przecisk. Do istotnych czynników należy np. intensywność tarcia czy stopnia związania. Tego, co może się znaleźć na swojej drodze podczas docierania celu, nie da się zawsze przewidzieć z całkowitą dokładnością a poszczególne przeszkody w postaci np. okazalszych kamieni mogą przecież wpłynąć na tor pracy.

Dlatego kolejnym istotnym zadaniem, jakie spoczywa na fachowcach wykonujących takie prace, jest odpowiedni dobór głowicy, bezpośrednio stawiającej czoła przebijanej ziemi, a także stała kontrola jej stanu, jako że wraz z postępującym zużyciem może zmieniać swoje zachowanie podczas użytkowania.

Doświadczenie owocuje skutecznością pracy

Technologie bezwykopowe, choć wymagają odpowiedniego sprzętu i umiejętności stosujących je fachowców, górują nad innymi metodami wykonywania robót związanych z budową infrastruktury szybkim czasem wykonania oraz niższymi kosztami, jakie są przy tym pochłaniane. Jest to nie tylko rezultatem ilości środków i nakładów pracy wymaganych bezpośrednio przez dokonanie przecisku, ale także braku innych wydatków, np. dotyczących zmiany organizacji ruchu czy wykorzystania dodatkowego terenu.

Wszystko to może się jednak zmienić, jeśli użycie kreta napotka problemy. Gdy skręci w dół lub bok, mogą być niezbędne dodatkowe prace przy odnajdywaniu miejsca, do którego dotarł. To jednak mało istotny problem w porównaniu ze skutkami sytuacji, gdy urządzenie podąży gwałtownie w górę.

M.in. dlatego właśnie tak ważne jest to, by realizacją takich prac zajmowali się doświadczeni fachowcy. TelbesT istniejący na rynku już od 1998 roku to wykonawca, który już nie raz dowiódł swojej solidności. Zapraszamy do zapoznania się z naszą ofertą.

Dane, dane i jeszcze raz dane. Coraz więcej danych. Pozwoli im sprostać tylko światłowód

Od kilu lat obowiązkiem każdego dewelopera wznoszącego budynek wielorodzinny jest zapewnienie dostępu do światłowodu w każdym lokalu. Mówi o tym rozporządzenie Ministra Infrastruktury w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie. Jednocześnie, w odpowiednie instalacje wyposażanych jest coraz więcej starszych obiektów. Wszystko to jednak wciąż za mało, jeśli nasz kraj ma nadążyć za rosnącymi potrzebami.

Infrastruktura krwiobiegiem gospodarki

Gdy w XIX wieku kolejne kraje zaczęła pokrywać sieć połączeń kolejowych, na podstawie ich gęstości i przepustowości bez wielkiego ryzyka błędu można było wyciągać wnioski co do poziomu rozwoju danego obszaru. Rewolucja, jaką przyniósł ten środek transportu była jednym z ważniejszych czynników, który zdecydował o tym, jak wygląda współczesny świat. Kurczy się on jednak nadal nie tylko dzięki szybkiemu i wydajnemu transportowi, ale i coraz lepszym możliwościom przekazywania informacji. Choć niektórzy z nas, pamiętający co oferował dostęp do internetu przed np. dwudziestu laty, mogą być oszołomieni jego obecną prędkością, musimy zdawać sobie sprawę z tego, że potrzeby także są ogromne. Ciesząc się dostępem do sieci niemal w każdym miejscu, w którym się znajdziemy, możemy sądzić, że ograniczenia przestrzeni zostały w tym zakresie już dawno pokonane. Niestety, nic z tego. Korzystając z możliwości przeniesienia najróżniejszych zadań w świat wirtualny pamiętajmy, że wymaga on jak najbardziej realnych środków przesyłu.

Automatyzacja niezliczonej liczby procesów technologicznych i usług, jaka ma miejsce w licznych branżach i dziedzinach życia, wiąże się z koniecznością nieustannego wytwarzania, przekazywania i analizowania ogromnej ilości danych. Im dalej będzie więc postępować, tym większym potrzebom będzie musiała sprostać w związku z tym przeznaczona do tego infrastruktura, w której ogromną rolę pełni sieć światłowodowa. To będzie kolejny element gospodarczego krwiobiegu, ważny nie mniej, niż przed stukilkudziecięciu laty żelazne szlaki. On właśnie albo umożliwili nam błyskawiczny skok w przyszłość, albo stanie mu na przeszkodzie.

Kto nie idzie naprzód, ten się cofa. Pomożemy zrobić wielki krok

To, czy w skali całego kraju uda nam się nadrobić niedostatki infrastruktury, zależy od szeregu czynników. Dużo zmieniło się w 2010 roku, kiedy to po długich staraniach udało się przyjąć Ustawę o wspieraniu usług szerokopasmowych, zwaną Megaustawą. Niosła ona ze sobą istotne ułatwienia, które uczyniły wiele inwestycji tańszymi i szybszymi w realizacji. Rozwój idzie jednak naprzód bardzo szybkim krokiem i aby zanim nadążyć, niezbędne są dalsze zmiany i wysiłki.

Na to, jakie rozwiązania wprowadzone zostaną na poziomie centralnym, mamy oczywiście ograniczony wpływ. W zasięgu i interesie administratora każdego obiektu jest za to budowa sieci światłowodowej, która nie stanowi już atutu – to standard, który decyduje o tym, czy będzie on atrakcyjnym miejscem do prowadzenia dowolnego rodzaju działalności. TelbesT to sprawdzony wykonawca o wieloletnim doświadczeniu, zdolny zając się wszystkimi etapami tego rodzaju inwestycji. Zapraszamy do zapoznania się z naszą ofertą.

Łączenia światłowodów i błędni rycerze instalacji

Ponieważ technologia światłowodowa funkcjonuje na polskim rynku już od dłuższego czasu, możemy zaobserwować znaczący spadek cen tak w przypadku usług związanych z instalacją optyki, jak i kosztów najpotrzebniejszych do jej wykonania materiałów. Nie trudno się domyślić, iż taki stan rzeczy owocuje większą konkurencją w branży i coraz liczniejszą rzeszą początkujących „fachowców”. Poniżej postaramy się opowiedzieć jak wygląda proces łączenia interesujących nas przewodów.

Światłowód na ciepło – rodzaje i różnice w łączeniach

Łączenie światłowodów określamy jako spawanie. Może on zachodzić na drodze mechanicznej lub termicznej. Oczywiście techniki te różnią się między sobą szeregiem spraw, łączy je jednakowoż prostota montażu oraz czas wykonania łączenia. Podczas jednak gdy profesjonalista potrzebował będzie około pół minuty na połączenie przewodów w obu przypadkach, do spawania termicznego kluczowe będzie przygotowanie merytoryczne oraz odbyte w odpowiednim wymiarze ćwiczenia.

Odmiennie będą się kształtowały również koszty poszczególnych taktyk łączenia. Na początku należy bowiem wyposażyć się w sprzęt, który przy termicznej obróbce będzie opatrzony znacznie wyższą ceną (spawarka optyczna to koszt wahający się w granicach 20 tysięcy złotych). Spawy mechaniczne tymczasem będą wymagały jedynie dostępnego dla wszystkich portfeli zasobu instrumentów. W przypadku korzystania z efektów ogrzewania miejsca łączenia okaże się także, że nie będziemy mogli obejść się bez zasilanej elektrycznie spawarki. Jeśli jednak zdecydujemy się na wybór urządzenia do spawów mechanicznych podłączenie do sieci nie będzie nam do niczego potrzebne.

Spawanie światłowodów – jakich błędów unikać?

Technologia termiczna jest także obarczona większym ryzykiem błędu w sztuce. Jak to zwykle bywa, przyczyną wszystkich poinstalacyjnych awarii pozostaje pośpiech zatrudnionego przez nas fachowca. W przypadku niedoświadczonych specjalistów najczęściej możemy natknąć się na tzw. uskoki na spawach, które świadczą o nieusuniętych uprzednio zabrudzeniach lub o złym dopasowaniu światłowodów. Niedostateczna czystość powierzchni łączenia może także skutkować charakterystycznymi bąblami. Nierzadko zdarza się też, że niesprawdzony instalator pozostawia po sobie spawy wybrakowane – wynikające z niepoprawnej techniki cięcia lub pochylenia powierzchni przewodu. Także zbyt mocny docisk może się stać przyczyną źle zakończonego łączenia (w tym wypadku zaobserwujemy spęcznienia).

Wobec powyższego należy się dokładnie zastanowić, zanim wybierzemy niedoświadczonego instalatora. Najlepiej zrobimy zaoszczędzając na ewentualnych poprawkach i decydując się na wynajęcie prawdziwych ekspertów, którzy nie tylko uratują od spowodowanych przez laika awarii, ale także zagwarantują idealne łączenia domowej i firmowej optyki na lata.

Jak odpowiednio przygotować plac budowy dla odwiertów sterowanych?

W dzisiejszych czasach, kiedy coraz większa część kraju urbanizuje się w znacznym tempie, na drodze tradycyjnie prowadzonych wykopów stają liczne przeszkody. W realiach, w których droga naszej inwestycji doprowadzającej prąd, internet lub inne media pozostaje zamknięta dla mocno inwazyjnych ingerencji pozostaje nam jedynie rozwiązanie w postaci przewiertów sterowanych. Poniżej postaramy się opowiedzieć o odpowiednim przygotowaniu placu budowy.

Planujemy przewierty sterowane, czyli diabeł tkwi w szczegółach

Jak to zwykle bywa, na samym początku musimy ustalić wiele ważnych dla projektu wielkości. Najważniejsze będzie wyznaczenie głębokości umieszczenia wybranej rury oraz oznaczenie punktu wejścia oraz wyjścia tak, że w trakcie prac uzyskamy odpowiednie kąty nachylenia określające całość krzywizny przewiertu. Kąt wejściowy zależy oczywiście od ustawienia głowicy wiercącej, jednak zazwyczaj waha się między 10 a 20 stopniami. Najważniejsze jednak, by przy planowaniu nie ustalić promienia krzywizny całości odwiertu nie kłócił się z dozwolonym kątem gięcia żerdzi sprzętu wiertniczego.

Przewierty sterowane naturalnie wymagają sporo miejsca w stanowisku wyjściowym, dlatego przy różnych rodzajach wiertnic będziemy potrzebować obszaru od 2m x 4m do 4m x 10m. Istotne pozostają także takie szczegóły jak przygotowanie miejsca na przechowywanie wybranych przez nas rur i przewodów – będzie to o tyle wyzwanie, że przed przeciągnięciem powinniśmy dokładnie zespawać, zgrzać lub połączyć tworzywa tak, by możliwe było ich przełożenie przez wybrany dystans naraz i w całości.

Cała uwaga na wyjście!

Ten sam stopień gotowości dotyczyć będzie także miejsca w którym rury będą wyciągane – należy więc zadbać o adekwatny dla używanego sprzętu dojazd do newralgicznego punktu wyjścia. Bowiem o ile wiertnice poradzą sobie z każdym rodzajem terenu, o tyle pojazdy z przygotowaną wcześniej płuczką – ciężarówki – będą wymagały odpowiednio ukształtowanego gruntu. Istotne, jeśli już wspominamy o płuczce, pozostanie także obranie punktu, z którego pochodzić będzie woda dla sporządzenia mieszanki torującej drogę obranym przewodom.

Kiedy już zadbamy o podstawowe wymogi przewiertu musimy pamiętać, że do planowanego czasu operacji dodać należy godziny spędzone na dokonywaniu przewiertu pilotażowego, który stanie się bazą dla późniejszego poszerzania średnicy interesującego nas otworu. Po więcej fachowych uwag, zapraszamy do kontaktu z naszą wykwalifikowaną załogą, która pomoże także w doborze asortymentu i kwestiach projektowo – budowlanych.

Prawidłowe spawanie światłowodów pozwala zachować ich wielkie możliwości

Światłowód niewątpliwie jest jednym z symboli technologicznego postępu, jaki odnotowujemy w naszych czasach. Tak doskonałego i niezawodnego sposobu przesyłu danych nie było nigdy wcześniej. Mimo zaawansowanych prac nad innymi rozwiązaniami, nie wydaje się, by cokolwiek w dającej się przewidzieć perspektywie było w stanie mu zagrozić. Jest to więc zarówno teraźniejszość, jak i przyszłość komunikacji. Tym bardziej warto więc przykładać odpowiednią wagę do jakości stosowanych w tym obszarze rozwiązań. Czytaj dalej Prawidłowe spawanie światłowodów pozwala zachować ich wielkie możliwości

Dzięki przewiertom sterowanym wykonywanie długich wykopów nie jest już konieczne

Budowa każdej infrastruktury na zagospodarowanym już terenie niesie ze sobą szereg wyzwań. Dotyczy to przede wszystkim miast, będących istnym gąszczem ulic, ogrodzeń, czy innych obszarów, których naruszenia należy z różnych przyczyn uniknąć. Problematyczne okazują się jednak także prace w wielu innych miejscach, w których trzeba będzie pokonać rzekę, drogę, linię kolejową, albo wiele innych jeszcze przeszkód. Chyba, że zastosujemy przewierty sterowane. Czytaj dalej Dzięki przewiertom sterowanym wykonywanie długich wykopów nie jest już konieczne